Şilili madenciler çıkarılıyor

İki ayı aşkın süredir madende mahsur kalan işçiler kurtarılmaya başlandı.

27 Şubat 2012 Pazartesi 15:43
Şilili madenciler çıkarılıyor
Kurtarma görevlisinin madene inmesinin ardından kapsüle binen avalos, sonunda yeryüzüne çıkarak sevdiklerine kavuştu. Ailesiyle kısa bir hasret gidermenin ardından Florencio Avalos, hemen sağlık ekiplerince tedavi altına alındı. Avalos'un ardından 39 yaşındaki Mario Sepulveda'da da ikinci olarak yeryüzüne çıkarıldı.

'Anka Kuşu' kapsülü ile yukarı çıkıyorlar

Kapsüle ilk binen Avalos psikolojik olarak madencilerin en sağlıklısı. Nedeni operasyonun ilk safhasında sorun çıkarsa, engeli daha kolay aşabilmek. Sonra da nispeten güçsüz düşmüş olanlar ya da tansiyon şeker gibi kronik rahatsızlığı olanlar kapsüldeki yerini alacak.

33 madenci, tek tek 'Anka Kuşu' adlı metal kapsülle yukarı çıkarılıyor.

Tam 68 gün sonra ışığı görecekler

Kurtarma çalışmaları kapsamında ilk olarak, madencileri dışarı çıkaracak olan kapsülün test aşaması vardı.

İlk olarak, kapsül üzerine yerleştirilen oksijen maskesi ile ses ve video kabloları test edildi. Ardından kapsül boş olarak madene indirilerek, tam olarak çalışıp çalışmadığı kontrol edildi. Ardından kapsül, içine insan ağırlında kum torbaları konularak indirildi.

Şili Devlet Başkanı Sebastian Pinera da tüm çalışmaları yerinde izledi. Tüm bu hazırlıkların ardından, madencileri yeryüzüne çıkarmak için bir kurtarma görevlisi aşağıya indirildi. Her işçinin üzerinde nabız, sıcaklık ve oksijen tüketimini gösteren bir donanım bulunuyor. Hepsi bir örnek yeşil kıyafet giyecek,o kıyafetin üzerinde de isimleri yazacak. Yeryüzüne çıkanlar hemen sağlık kontrolünden geçecek. Aileleriyle kısa bir buluşmadan sonra helikopterle tam teşeküllü bir hastaneye götürülecekler.

ŞİLİ'DE TARİHİ ANDAN GÖRÜNTÜLER...


İLK MADENCİ FLORENCİO AVALOS, YÜZEYE ÇIKAR ÇIKMAZ EŞİ VE ÇOCUĞUNA SARILDI

Şili'de yerin 622 metre altında iki ayı aşkın süredir mahsur kalan 33 madenciden, ilk olarak Florencio Avalos yüzeye çıkarıldı.

Bir kurtarma ekibi görevlisi eşliğinde, çelik kurtarma kapsülüyle günyüzüne çıkarılan Şilili 31 yaşındaki Florencio Avalos, ilk olarak 7 yaşındaki çocuğu ve eşi Monica'ya sarıldı. Daha sonra Şili Devlet Başkanı Sebastian Pinera ve onu bekleyen birkaç kişiyle daha kucaklaşan Avalos, ilk tıbbi tetkiklerin yapılması için kamp hastanesine götürüldü.

İKİNCİ MADENCİ DE ÇIKARILDI

Şili'de yerin 622 metre altında iki ayı aşkın süredir mahsur kalan 33 madenciden ikincisi de günyüzüne çıkarıldı. 31 yaşındaki Florencio Avalos'dan bir saat sonra Mario Sepulveda Espina (39) da çelik kurtarma kapsülüyle sorunsuz bir şekilde gün ışığına kavuştu.

Madenden çıkarılması yaklaşık 15 dakika süren Espina, ilk olarak eşi Katty Valdivia'ya sarıldı. Mutluluğu yüzünden okunan Espina, "Şili çok yaşa" diye bağırarak, duygularını kendisini bekleyenlerle paylaştı ve "yeraltındaki evinden" getirdiği kayaları, Şili Devlet Başkanı Sebastian Pinera, Madencilik Bakanı Laurence Golborne ve kurtarma görevlilerine dağıttı.

Bu arada üçüncü madenci de yeryüzüne çekilmek üzere çelik kapsüle bindirildi.

ÜÇÜNCÜ MADENCİ DE KURTARILDI

Şili'de yerin yaklaşık 700 metre altında 69 gündür mahsur olan 33 madenciden üçüncüsü de sağ salim yüzeye çıkarıldı.

Yeryüzüne çıkarılan ikinci madenci Mario Sepulveda Espina'dan (39) yaklaşık bir saat sonra özgürlüğüne kavuşan 52 yaşındaki Juan Illanes, diğer iki madenci gibi önce eşine sarıldı. Yeni yaşına yerin altında giren Illanes daha sonra Devlet Başkanı Sebastian Pinera ve Madencilik Bakanı Laurence Golborne ile kucaklaştı.

Madencileri yaklaşık 70 cm genişliğindeki tünelden dışarı çıkarmak için özel olarak Amerikalı bir teknisyen tarafından tasarlanan, 4 mm kalınlığındaki çelik kapsül, 2,5 metre uzunluğunda ve 54 cm çapında. 250 kilo ağırlığındaki kurtarma kapsülünde, 3 saat süreyle yetecek oksijen ve acil durum çıkışının yanı sıra ses ve görüntü sistemi de bulunuyor.

Tek tek yapılan kurtarma işlemi sırasında madenciler, eldiven, kaska monte fener, güvenlik botları ve yansımalı özel kıyafetler giyiyor. Madenciler kapsüldeki diyafonu kullanarak kurtarma ekipleri ile haberleşebiliyor.

Kurtarılan madencileri Devlet Başkanı Pinera ve Madencilik Bakanı Golborne'un yanı sıra yaklaşık 800 madenci yakını ve 2 binden fazla gazeteci "karşılıyor".

Çıkarken gözlerini kapalı tutmaları istenen madenciler özel gözlük de takıyor.
Tüm madencilerin madene yakın bir hastanede yaklaşık 2 gün müşahede altında tutulacağı belirtilirken, sağlık uzmanları, bazı madencilerin psikolojik durumlarının hassas olduğunu ve kurtarıldıktan sonra uzun süre stres yapabileceklerini söylüyor.

33 madencinin arasında bir Bolivyalı da bulunuyor. Kriz anında soğukkanlılığını koruyabilen ve sağlık durumu iyi olan madencilere öncelik veriliyor.

Kurtarma operasyonun dev ekranlardan izlendiği ülkede "bayram coşkusu" yaşanıyor.

DÖRDÜNCÜ MADENCİ DE ÖZGÜRLÜĞÜNE KAVUŞTU

Şili'de özgürlüğüne kavuşan dördüncü madenci Bolivyalı Carlos Mamani oldu.

Yerin yaklaşık 700 metre altında 69 gündür mahsur kaldıktan sonra Şili bayrağı renklerine boyanmış olan kapsülle yeryüzüne çıkarılan 23 yaşındaki Mamani, ilk olarak çevresindekileri selamladı ve kendisini gözyaşlarıyla bekleyen yakınlarıyla kucaklaştı.
Uzun süre karanlıkta kaldıktan sonra "Aziz Lorenzo" adı verilen operasyon kapsamında tek tek yeryüzüne çıkarılan madencilerin rahatsız olmaması için ortamın fazla aydınlatılmamasına dikkat edildi.

Madencilerin yeraltında geçirdiği 2 ay boyunca "yeraltındaki evlerine" gönderilen çok sayıda hediye arasında, Şili ve Real Madrid futbol takımlarının formaları ile Amerikan teknoloji üreticisi Apple'ın patronu Steve Jobs'un gönderdiği Ipod da bulunuyor.

Şili'nin önemli sanayicilerinden multimilyoner Leonardo Farkas da madencilerin ailelerine ve yakınlarına 10 bin dolar değerinde çek gönderdiği belirtiliyor.

Bu arada, madencilerin yeraltındaki hikayesini kaleme almak isteyen çok sayıda yazar ve senarist sıraya girmiş bulunuyor.

EN GENÇ MADENCİ DE KURTARILDI

Şili'de özgürlüğüne kavuşan 5. madenci 19 yaşındaki Jimmy Sanchez oldu.

Yerin yaklaşık 700 metre altında 69 gündür mahsur kaldıktan sonra Şili bayrağı renklerine boyalı kapsülle yeryüzüne çıkarılan beşinci madenci olan 19 yaşındaki Sanchez'i babası karşıladı.

Çevresine gülücükler saçan Sanchez, 33 madenci arasında en genç olanı.


PINERA: BENZERSİZ BİR OPERASYON

Şili Devlet Başkanı Sebastian Pinera, yerin yaklaşık 700 metre altında 69 gündür mahsur olan 33 madenciyi kurtarma operasyonunun benzersiz olduğunu belirtti.

Pinera, ilk madencinin kurtarılmasından sonra yaptığı açıklamada, "Daha önce böyle bir kurtarma operasyonu denenmemişti. Madencilerin bize verdiği ders umarım hep aklımızda kalır" dedi.

Şili'de 27 Şubatta meydana gelen ve 486 kişinin ölümüne, 30 milyar dolar zarara yol açan depreme atıfta bulunan Pinera, madencilerin depremzedeler gibi, "Şili'nin birleştiğinde tüm talihsizliklerin tersine çevrilebildiğini ve büyük şeylerin başarılabileceğini gösterdiğini" belirtti.

Pinera, "madencilerin sınavından" inancın, umudun, dostluğun ve dayanışmanın değerinin bir kez daha öğrenildiğini söyledi.

MADENCİLER ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEK

Şili'de 2 aydan fazla yeraltında kaldıktan sonra kurtarılan ikinci madenci Mario Sepulveda Espina (39), kızıyla birlikte yaptığı açıklamada, "Hepimiz çalışmaya devam edeceğiz. Madenci yüreği işte böyle birşey" dedi.

Çok mutlu olduğunu ifade eden Espina, kurtarılacakları konusunda asla umudunu yitirmeyen aile bireylerine teşekkür ederek, "Onların verdiği güç sayesinde ben hala buradayım" diye konuştu.

İnsanın başına ne zaman ne geleceğinin bilinmediğinin canlı örneği olan Espina, herkese sevdikleriyle konuşmaları çağrısında bulundu. "Aşk dünyanın en güzel şeyi" ifadesini kullanan Espina, kurtarılmalarında rol alan herkese teşekkür etti.

33 MADENCİDEN 5'İ "ÖZGÜR"

Yerin yaklaşık 700 metre altında 69 gündür mahsur kalan 33 madenciden 5'i yeryüzüne çıktı.

Yüzeye ilk çıkarılan 31 yaşındaki Florencio Avalos, 7 yaşındaki çocuğuna ve eşine sarıldıktan sonra onu bekleyen birkaç kişiyle daha kucaklaştı. Avalos'dan bir saat sonra Mario Sepulveda Espina (39) da "Anka Kuşu" adı verilen çelik kurtarma kapsülüyle sorunsuz bir şekilde "ışığa" kavuştu.

İlk olarak eşine ve kızına sarılan, mutluluğu yüzünden okunan Espina, "Şili çok yaşa" diye bağırarak, duygularını kendisini bekleyenlerle paylaştı. Espina, "yeraltındaki evinden" getirdiği kayaları, Şili Devlet Başkanı Sebastian Pinera, Madencilik Bakanı Laurence Golborne ve kurtarma görevlilerine dağıttı.

Espina'dan yaklaşık bir saat sonra özgürlüğüne kavuşan 52 yaşındaki Juan Illanes, diğer iki madenci gibi önce eşine sarıldı. Yeni yaşına yerin altında giren Illanes daha sonra Pinera ve Golborne ile kucaklaştı.

Şili bayrağının renklerine boyanmış kapsülle yeryüzüne çıkarılan 4. madenci Bolivyalı Carlos Mamani (23), çevresindekileri selamladı ve kendisini gözyaşlarıyla bekleyen eşiyle kucaklaştı.Günışığına kavuşan beşinci madenci 19 yaşında Jimmy Sanchez oldu. Madencilerin en genci olduğu belirtilen Sanchez'i babası karşıladı. Sanchez, diğer madenciler gibi mutluluğunu çevresiyle paylaştı.

Uzun süre karanlıkta kaldıktan sonra "Aziz Lorenzo" adı verilen operasyon kapsamında tek tek yeryüzüne çıkarılan madencilerin rahatsız olmaması için ortamın fazla aydınlatılmamasına dikkat ediliyor. Madenciler yeryüzüne yaklaştığı sırada siren çalıyor.

Madencileri yaklaşık 70 santimetre genişliğindeki tünelden dışarı çıkarmak için özel olarak Amerikalı bir teknisyen tarafından tasarlanan, 4 milimetre kalınlığındaki çelik kapsül, 2,5 metre uzunluğunda ve 54 santimetre çapında. 250 kilogram ağırlığındaki kurtarma kapsülünde, 3 saat süreyle yetecek oksijen ve acil durum çıkışının yanı sıra ses ve görüntü sistemi de bulunuyor.

Tek tek yapılan kurtarma işlemi sırasında madenciler, eldiven, kaska monte edilen fener, güvenlik botları ve kalp atışlarını, solunumlarını, ateşlerini ve oksijen tüketimlerini ölçebilen özel giysiler giyiyor. Madenciler kapsüldeki diyafonu kullanarak kurtarma ekipleri ile haberleşebiliyor. Yeryüzüne çıkarken gözlerini kapalı tutmaları istenen madenciler özel gözlük de takıyor.

Tüm madencilerin, madene yakın bir hastanede yaklaşık 2 gün müşahede altında tutulacağı belirtilirken, sağlık uzmanları, bazı madencilerin psikolojik durumlarının hassas olduğunu ve kurtarıldıktan sonra uzun süre stres yaşayabileceklerini söylüyor.
Kriz anında soğukkanlılığını koruyabilen ve sağlık durumu iyi olan madencilere öncelik veriliyor. Daha sonra çıkarılacak yüksek tansiyon ve solunum sorunu olan madenciler, kapsülde sıkıntı yaşamaları durumunda, kapsülün çıkışı hızlandırılıp, bu madenciler helikopterle hastaneye götürülecek.

San Jose'de 5 Ağustosta meydana gelen maden kazasından ancak 17 gün sonra madencilerin hayatta oldukları belirlenmişti.

Mahsur madenciler, sığınakta kendi koydukları kurallarla günaşırı 2 kaşık ton balığı, bir yudum süt, bir parça kraker ve bir lokma şeftali yiyerek hayatta kaldı.

Kurtarılan madencileri Devlet Başkanı Pinera ve Madencilik Bakanı Golborne'un yanı sıra yaklaşık 800 madenci yakını ve 2 binden fazla gazeteci karşılıyor. Kurtarma operasyonun dev ekranlardan izlendiği ülkede "bayram coşkusu" yaşanıyor.

Madencilerin yeraltında geçirdiği 2 ay boyunca "yeraltındaki evlerine" gönderilen çok sayıda hediye arasında, Şili ve Real Madrid futbol takımlarının formaları ile Amerikan teknoloji üreticisi Apple'ın patronu Steve Jobs'un gönderdiği I-pod da bulunuyor.

Şili'nin önemli sanayicilerinden milyarder Leonardo Farkas'ın da madencilerin ailelerine ve yakınlarına 10 bin dolar değerinde çek gönderdiği belirtiliyor.

Bu arada, madencilerin yeraltındaki hikayesini kaleme almak isteyen çok sayıda yazar ve senarist sıraya girmiş bulunuyor. Madenciler ayrıca çok sayıda şirketten iş teklifi de aldı.

"İNANÇ, UMUT, DOSTLUK VE DAYANIŞMANIN DEĞERİ"

Devlet Başkanı Pinera, kurtarma operasyonunun benzersiz olduğunu söyledi.

Pinera, ilk madencinin kurtarılmasından sonra yaptığı açıklamada, "Daha önce böyle bir kurtarma operasyonu denenmemişti. Madencilerin bize verdiği ders umarım hep aklımızda kalır" dedi.

Şili'de 27 Şubatta meydana gelen ve 486 kişinin ölümüne, 30 milyar dolar zarara yol açan depreme atıfta bulunan Pinera, madencilerin depremzedeler gibi, "Şili'nin birleştiğinde tüm talihsizliklerin tersine çevrilebildiğini ve büyük şeylerin başarılabileceğini gösterdiğini" belirtti.

Pinera, "madencilerin sınavından inancın, umudun, dostluğun ve dayanışmanın değerinin bir kez daha öğrenildiğini" söyledi.

DİĞER OĞLUNU BEKLİYOR

Kurtarılan ilk madenci Florencio Avalos'un babası Alfonso Avalos'un bekleyişi bitmedi. Diğer oğlu Renan Avalos (29) da mahsur kalan madenciler arasında yer alıyor. Madenciler arasında "en şansız" olanı Yonni Barrios. Barrios aşağıda mahsurken, eşi ve sevgilisi ilk kez bir araya geldi ve dışarı çıktığında bu meseleyle ilgilenmesi gerekecek.

MADENCİ TİCONA'NIN "YERYÜZÜNDE DOĞAN KIZI UMUT OLDU"

Madencilerden Ariel Ticona'nın 14 Eylülde yeni dünyaya gelen kızına "Esperanza" (Umut) adı verildi.

Ticona'nın kardeşi Cristian Ticona, "Esperanza"nın dünyaya gelmesinden çok mutlu olduklarını ve annenin durumunun iyi olduğunu belirtti.

Bebeğin sezaryenle doğumu, mahsur madenci babaya izletilme umuduyla aile tarafından filme alındı.
 
04haber250x250 -->

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  nöbetçi Ağrı
  Hava Durumu
  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  Arşiv