Projenin Tek Millisi Çiftçi

1 Ocak 2017 itibariyle yürürlüğe giren Milli Tarım Politikası, bir zamanlar temel geçimin tarım ve hayvancılığa dayandığı Ağrı açısından büyük önem arz etmektedir.

30 Ocak 2017 Pazartesi 12:55
Projenin Tek Millisi Çiftçi
Hdp li Dirayet Taşdemir  Bakan Faruk Çelik'in cevaplaması istmiyle soru önergesi sundu.Taşdemir Soru önergesinde şu ifadelere yer verdi
''1 Ocak 2017 itibariyle yürürlüğe giren Milli Tarım Politikası, bir zamanlar temel geçimin tarım ve hayvancılığa dayandığı Ağrı açısından büyük önem arz etmektedir. Ancak, milli tarım projesine dair çelişkiler, projenin Ağrı halkından çok tohum şirketlerine ve ithalat devlerine fayda sağlayacağını göstermektedir.

Özellikle Ağrı, Diyarbakır, Erzurum, Bingöl’de faaliyet gösteren devletin et kombinalarının bu uygulama ile birer ithalat ofisine dönüştürüldüğü dikkati çekmektedir.

Çorum Valisinin “çoban ithal edeceğiz” açıklamaları ile gündeme gelen projede, çiftçi haricindeki hiçbir tarımsal aktörün ve kaynağın “milli” olmaması çelişkilidir. Hayvan, hayvana verilen yem ve ilaç, koruma aşısı ve hayvana bakan çoban ithal edilmektedir.

Türkiye’nin tohumluk ihracatı 12 milyon dolar iken, ithalatı 64 milyon dolardır. Bu verilere göre Türkiye’nin tohumluk ithalatı, ihracatının tamı tamına beş katıdır. Üstelik hibrit tohumun ürününden tohumluk alınamayacağından, ithal etme zorunluluğunun bu koşullarda önümüzdeki yıllar için de devam edeceği anlaşılmaktadır. Milli Tarım Projesi adıyla uygulanan politikalar bu yönleriyle çiftçi, ekonomi ve tarımın değil, tohum şirketlerinin ve Avrupalı besicilerin fayda sağlayacağı “gayri milli” bir projeye dönüşmektedir.

Bu bağlamda;

1- İthal edilecek hayvanların fiyatının gelen taleplere göre belirleneceği ifade edilmektedir. Dövizdeki artış dikkate alındığında, hayvan ithal edilecek ülkelerdeki satıcıların bu durumu değerlendirip fiyat artırımında bulunacağı ve bu nedenle Türkiye’nin piyasanın üzerinde bir fiyatla hayvan ithal etmek zorunda kalacağı belirtilmektedir. Milli Tarım Politikası ile üretimin artırılacağı iddia edilirken besiciliğin merkezi olan illerde bile besilik hayvan ithal edilerek üretimin nasıl artırılabileceği düşünülmektedir?

2- Bu yıl uygulamaya konulan Milli Hayvancılık Politikası’na göre bu illerin tamamına “Mera Hayvancılığı Yetiştirici Bölgesi” kapsamında besicilik desteği verilmektedir. Bir yandan besicilik yapılması için destek verilirken, öbür yandan hayvan ithalinin teşvikinden doğan çelişkiler nasıl giderilecektir?

3- Hükümetin dolarların bozdurulmasına yönelik ısrarına karşın, besicilerden hayvan başına 50 Dolar, 50 Euro alınmaktadır. Hükümet bu ödemeyi iptal etmeyi düşünmekte midir?

4- Milli Tarım Projesi kapsamında özel sektörle birlikte sertifikalı tohum temini için 2017 yılında çalışmaların yoğunlaştırılacağı ifade edilmektedir. Ancak, sertifikalı tohum suni girdilerin yoğun kullanılmasıyla yüksek verimliliğe erişebilmektedir. Bu girdiler ise zaten çiftçinin belini büken su, mazot, sentetik gübre ve kimyasal ilaçlardır; yani dövize dayalı ithal girdilerdir. Bu koşullarda hem çiftçiler hem Türkiye ekonomisinin kazanabileceği iddiası gerçekçi midir?

4- Hükümet yetkililerinin de ifade ettiği gibi sentetik gübreler ve kimyasal ilaçlar yeraltı ve yerüstü sularını kirleten, küresel iklim değişikliğinin nedeni olan girdilerdir. Milli Tarım Projesi kapsamında bu konuda bir önlem alınmış mıdır?

5- Ağrı’da, yasa gereği yetişkin hayvanlara küpe takılamaması dolayısıyla yetişkin hayvanların satımında bir küpe kara borsası oluşmuştur. Yaptığımız görüşmelerde konunun ciddiyeti nedeniyle bu konuda bir düzenlemenin yapıldığı, ancak 15 Temmuz’dan sonra Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Hukuk Müşavirliği’nde bekletildiği belirtilmektedir. Bu düzenlemenin yasalaşması yönündeki çalışmalar ne zaman başlatılacaktır?

04haber.net -->

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  Hava Durumu
  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  Linkler
  Kim Kimdir? Tüm Biyografiler
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv