Deniz Baykal ve Önder Sav Kılıçdaroğlu'na kurultay için çarşaf liste önerdi

ANKARA- CHP’nin 18 Aralık’ta yapacağı olağanüstü kurultay öncesi CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu merakla beklenen görüşmeleri yaptı. Birlik beraberlik arayışı içinde yapılan görüşmelerden liste ayrışması ve sert uyarılar çıktı.

27 Şubat 2012 Pazartesi 15:43
Deniz Baykal ve Önder Sav Kılıçdaroğlu'na kurultay için çarşaf liste önerdi
"NE ÖLÇÜDE CHP'Yİ ÖZÜMSEDİĞİ BELLİ OLMAYAN BİR TAKIM İNSANLAR"

Blok listenin parti içinde kamplaşma, ayrışma ve çatışmayı beraberinde getireceğini söyleyen CHP eski lideri Deniz Baykal, "CHP kültürünü, bilincini, duyarlılığını ne ölçüde özümsediği belli olmayan birtakım insanların CHP'nin en önemli organında blok liste marifetiyle sorumluluk üstlenmeleri, partiyi ciddi sorunlarla karşı karşıya bırakır" uyarısında bulundu.

“Seçilme şansı olmayanlar listeyi belirleme yönlendirme noktasına gelirse parti ilkeleri zaafa uğrar” diyen Baykal'ın bu sözleri son kurultayda üzeri en çok çizilen isimlerden biri olan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin ve partiye yeni katılan Sezgin Tanrıkulu gibi isimleri akıllara getirdi.

KILIÇDAROĞLU: GÖRÜŞMELER ÇOK GÜZEL GEÇTİ
Kılıçdaroğlu, TBMM'de yaptığı görüşmelerin ardından evine gelişinde, gazetecilerin, ''Görüşmelerin nasıl geçtiği'' sorusu üzerine, ''Çok güzel geçti'' yanıtını verdi.

''Kurultaya çarşaf liste ile mi yoksa blok liste ile mi gideceği?'' sorusunu ise CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu yanıtsız bıraktı.

CHP eski Genel Sekreteri Önder Sav'la yapılan görüşmeden de çarşaf liste önerisi çıktı. “Örgütten kopuk örgüte rağmen dayatmaları uygun bulmam. Çarşaf listeyi örgütün sempati ile karşılayacağını düşünürüm” sözleriyle çarşaf liste mesajı veren Sav birlik beraberlik çağrısında bulunmayı da ihmal etmedi.

CİDDİ BİR MÜZAKERE GERÇEKLEŞMEDİ

Kılıçdaroğlu ilk görüşmesini CHP eski genel başkanı Deniz Baykal ile yaptı. Meclis’te gerçekleşen ve yaklaşık 40 dakika süren görüşme sonrası Baykal bir basın toplantısı düzenledi. Görüşmede somut bir durumun ortaya çıkmadığını anlatan Baykal, “Kurultay öncesi toplumun, partilerin beklentileri için nezaket görüşmesi. Dostane bir buluşma olmanın ötesinde bir anlam taşımamakta. Ciddi bir müzakere gerçekleşmedi” değerlendirmesi yaptı.

ÇARŞAF LİSTE ÖNERDİ

Kılıçdaroğlu’nun genel başkanlığı noktasında bir sorunun bulunmadığının altını çizen Baykal PM’nin nasıl seçileceğiyle ilgili konunun sorun olduğunu belirterek sunduğu çarşaf liste önerisinin gerekçelerini anlattı. Baykal şunları söyledi:

“Yeni tüzük MYK’yı genel başkanın bizzat kendi taktiri ile oluşturulmasına imkan veriyor.
PM kurultayı temsil eder. Kurultayın bir anlamda yansımasıdır. Şimdi tüzük genel başkana böyle bir yürütme organı oluşturma yetkisi vermişken, kurultayı yansıtması gereken PM’yi blok liste ile oluşturmak tüzüğün ruhuna da partinin ihtiyaçlarına da uygun düşmeyecektir. Çarşaf liste ile oluşursa ben o PM’nin kurultayı temsil etme şansını elde edeceğine inanıyorum. O nedenle bu kurultaya girerken uygulanması gereken listenin çarşaf liste olması gerektiğine inanıyorum.”

BLOK LİSTE ÇATIŞMA GETİRİR

Çarşaf listenin partinin şimdiki sorunlarına da çözüm üreteceğini anlatan Baykal bu gerçekleşirse örgütün seçtiği bir PM olarak kurultaydan güçlenmiş olarak çıkılacağını söyledi. Blok listenin ayrıştıracağını ileri süren Baykal bu konudaki eleştirilerini ise şöyle sıraladı:

“Blok liste ayrıştırma ve dışlamayı beraberinde getirir. Blok listeye girmek parti içinde hizmet değil kısa devre ilişkilerle oluşturulacak liste ile olur ve sıkıntılar yaratır. Kurultay ile seçilme şansı olmayanların blok liste uygulaması ile PM’yi oluşturması sağlıklı olmaz. Blok liste bloklaşma, kamplaşma, ayrışmayı, çatışmayı beraberinde getirir. Blok liste ayrıştırır, çarşaf liste bütünleştirir. Çarşaf liste sonrası kimse seçimi kaybetmiş veya kazanmış olmaz. Herkes kendi başarısı örgütün takdiri ile bir yere gelmiş olur. Blok liste uygulaması o listeyi belirleyenlerin kendi siyasi hesaplarını gözeten bir listedir. Çarşaf listede örgütsel bütünsellik ortaya çıkar.

TASFİYE UYARISI

Baykal CHP’de bazı grupların tasfiye edileceği yönündeki tartışmaları da değerlendirdi. CHP’nin böyle bir tasfiye ile karşı karşıya kalmaması gerektiğini anlatan Baykal, “Seçim öncesi bir kendi içinde bir gerginlik yaşanaması çok önemlidir. Bu çarşaf liste ile sağlanır. Blok liste dışlanma olur. Yanlış olur. Hele parti içinde bir çevrenin tasfiye görüşünü dile getirmesi sürecinde sakıncalı olur” dedi.

GÖZLER KURULTAY DELEGELERİNDE

Kılıçdaroğlu kurultay tarihini açıkladığı konuşmasında blok liste ile seçime gideceğini ancak delegeler isterse çarşaf liste de olabileceğini söylemişti. Baykal Kılıçdaroğlu’nun bu sözlerini görüşmede de dile getirdiğini belirterek kurultayda çarşaf liste için delegelerin harekete geçeceği mesajı verdi. Kurultay'da çarşaf listeyle ilgili kendisinin vereceği bir önerge olmayacağını, kendisiyle ilgili özel bir bekleyişi için değil partisi için bu uyarıyı yaptığını anlatan Baykal şunları söyledi:
“Kurultay bu konuda çarşaf liste kararı alabilir. Eğer kurultay bu kararı alırsa parti bundan güçlenerek çıkar. Sayın genel başkan çarşaf liste konusunda tüzüğün işlemesine saygı göstereceğini tekrar ifade etti. Kurultayın bunu yerine getirmesini anlayışla karşılayacağına inanıyorum.”

BAYKAL KİMLERİ İMA ETTİ?

Baykal konuşmasında "Kimleri işaret ediyor?" sorusuna neden olan önemli bir uyarıda daha bulundu. Baykal, “Pek çok tartışmanın yaşandığı, tedirginliklerin ortaya çıktığı, belirsizliklerin kendisini gösterdiği bir ortamda, parti yönetimine gelecek olan insanların parti tabanının bilgisi, onayı ve desteği ile oraya gelmesi büyük önem taşır. Yani CHP kültürünü, bilincini, duyarlılığını ne ölçüde özümsediği belli olmayan birtakım insanların CHP'nin en önemli organında blok liste marifetiyle sorumluluk üstlenmeleri, partiyi ciddi sorunlarla karşı karşıya bırakır. Bunu çok yakından biliyorum ve bunu uyarmayı da görev biliyorum'' dedi.

Baykal’a daha önce kendi listelerini de blok olarak hazırladığı hatırlatıldı. Artık yeni bir tüzüğün yürürlüğe girdiğini belirterek yanıt veren Baykal, “Yeni tüzük ilk kez uygulanacak. Eskiden genel başkanın MYK’yı oluşturma yetkisi yoktu. Yeni tüzükte genel başkana istediği kişiyle çalışma imkanı tanınıyor. İkisi birbirinden farklı” dedi.Kaynak : http://www.internethaber.com/chp-kilicdaroglu-baykal--314207h.htm#ixzz17pW2O7U5 
04haber.net -->

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  Hava Durumu
  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  Linkler
  Kim Kimdir? Tüm Biyografiler
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv