Tanık: Klasik medya teslim-i silah edecek!

Gazetecilik mesleğinin tanımının yeniden yapıldığı bu dönemde internet haberciliğini Ünal Tanık ile konuştuk.

27 Şubat 2012 Pazartesi 15:43
Tanık: Klasik medya teslim-i silah edecek!
 Hızlı ve  anında  haberciliğin yanı sıra, dünyada ve ülkemizde çok sesliliğe  fırsat  tanıyan, toplumun her kesimine söz söyleme imkanı sağlayan ve hakim medyanın toplumu istediği gibi yönlendirmesine  fırsat  tanımayan  internet haberciliği, gazetecilik mesleğinin  yeniden tanımlanmasına  yol  açtı.

Gün geçtikçe güçlenen sektör ile ilgili olarak, internet  haberciliğin önemli ve öncü isimlerinden haber7.com Genel Yayın Yönetmeni Ünal Tanık, İnternet haberciliğinde geldiğimiz noktadan, haberciliğin kodlarının  yeniden  yazılmasına kadar birçok konuda görüşlerini açıkladı.

> Öncelikle  internet  haberciliği kavramını ele alırsak, dünya konjonktüründe geldiğimiz nokta nedir? Türkiye, gelinen noktada hangi aşamada?
> Türkiye,  bilgi  otoyolu olarak bilinen  internetle  tanışmakta geç kalmadı. Ama altyapının oluşturulmasında gereken yatırımları zamanında yapmadı. Satılacağı gerekçesiyle Telekom’a yatırım yapılmadı. Ancak özelleştirilmenin yapılmasından sonra bu alandaki yatırımlar 2006’dan sonra hızlandı. Bu yıla kadar yapılan çalışmalarla hızla aradaki  mesafe  kapatılmaya çalışıldı. Çok önemli  mesafeler  alındı. Sanıyorum, 2012’den önce aradaki fark tamamıyla kapatılmış olacak.
İnternet haberciliğinin gelişmesi de maalesef, altyapı çalışmalarına paralel bir seyir izledi.

Teknoloji ilerledikçe ve teknolojinin nimetlerinden faydalanıldıkça, algılarda değişim gösteriyor. Gazete, radyo ve TV derken, 5 yıl içerisinde internet haberciliğinin medyada ön plana çıkacağı söyleniyor. Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda?
İnternetteki  altyapının güçlenmesi ve dünya standartlarının üzerine çıkmasıyla internet , medyanın lokomotifi olacak. kalacak. Medya dendiğinde akla  internet gelecek. Bunda şüphesi olanları ve direnenleri, zaman acımasızca cezalandıracak.

İnternet , size göre haberciliği nasıl etkileyecek? Haberciliğin kodları yeniden  yazılacak diyebilir miyiz?
> Habercilik  yeniden  tanımlanacak. Haberin veriliş tarzı değişeceği gibi, içeriği de farklılaşacak. Televizyon ve radyo bir haberi verirken süreye bağlı, gazete ise bir haberi okuyucusuna ulaştırmada ayrılan sayfası ile sınırlı.  İnternet  ise bu iki mecranın eksiklerini avantaja dönüştürmüş durumda.

Her iki mecrayı bünyesinde buluşturdu. Üstelik zamana ve sayfanın sınırlarına bağlı kalmadan yapabiliyor bunu. Onun için klasik medyanın  internetle  rekabet şansı maalesef bulunmuyor.

> Medya sektörünün en önemli handikaplarından biri, kalifiye eleman eksikliği… Bu mesleği seçecek olan  gençler  size göre nasıl bir  yol izlemeli?
> Bahsettiğiniz nokta göz ardı edilemeyecek kadar büyük bir sorun. Dahası, artık ertelenemeyecek bir noktaya gelmiş durumda. Maalesef henüz,  kurumsal olarak bu alanda bir çalışma yapılmıyor. Ondan dolayı da girişimler bireysel kalmaktan öte geçmiyor. Arayan eleman bulamayabiliyor, iş arayan da elemana ulaşmakta zorlanabiliyor.

> Ne yapmaları gerektiği noktasına gelince… Bu tamamıyla  gençlerin girişimciliğine kalmış oluyor.  İnternet  medyasında olanlarla doğrudan irtibata geçip, bir süre çıraklık yapmaları bugün için görünen çıkar  yol  gibi. Ama sektörün öncüleri konumunda olanlar, bu soruna sistematik bir çözüm arayışında.

İnternet  Haber Genel Yayın Yönetmeni Hadi Özışık, bir süre önce kaleme aldığı biz yazısında, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti gibi saygın bir kurumun  gençler  tarafından yönetilme vaktinin geldiğini söylemişti ve benim bu seçimde, oyum “Celal Toprak'a, Ünal Tanık'a” demişti. Fakat olmadı. Siyasetten tutun da her alanda size göre kimse oturduğu koltuğu bırakmak istemiyor mu?
> Hadi Özışık’ın Türkiye Gazeteciler Cemiyeti seçimlerinde verdiği destek takdire şayan idi. Ama değişime olan güçlü bir direniş var. Dediğiniz gibi, kimse oturduğu yerden kalkma taraftarı değil.  Gençler , (biz bunun içine dahil değiliz) bunun önünü açacak yöntemleri bulacak. Değişimin gücü, ertelenebilir ama engellenemez.

> Son olarak size özel bir soru soralım. Hayvanları sever misiniz? Bir gazeteci olarak onların haklarını da gözeten haberlere “haber7.com”da yeterince yer veriyor musunuz? Bizi biz yapan insani duygular ile medyayı tek bir cümlede kullanacak olursak ne söylersiniz?
> İnsanların gözden kaçırdıkları bir şey var. Bu dünyanın bir tek bizim için yaratıldığını sanıyoruz. Oysa bu dünya yalnız bizim değil. Yüz binlerce türdeki canlılarla paylaşıyoruz. Güçlü olanın güçsüzü ezmesi ne kadar yanlışsa, “ akıllı ” olanın, bu nimetten mahrum olanları ezmeye kalkması da o kadar yanlış. Bunun bir şekilde Yaratan’ın gücüne gideceğini  hesap  etmiyoruz.

 Haber 7’de buna ne kadar özen gösterdiğimize gelince… Maalesef birçoğundan daha iyi bir noktada olsak da, olması gereken yerden çok uzaktayız. Medya “biz” olmayı bizden önce öğrenecek mi bilmiyorum. Bildiğim bir şey var. Medyaya biz rengini vermeliyiz.

04haber250x250 -->

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  Hava Durumu
  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  Arşiv