Başbakan Erdoğan bütçe görüşmelerinde konuştu

TBMM Genel Kurulu'nda 2013 Yılı Bütçesi görüşmelerinde Başbakan ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan söz aldı.

10 Aralık 2012 Pazartesi 22:10
Başbakan Erdoğan bütçe görüşmelerinde konuştu

İşte Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları:

Tasarının yapıcı, yol gösterici şekilde karşılıklı saygı ve nezaket daires içinde devam etmesini gönülden diliyorum.

2013 bütçe AK parti hükümetleri tarafından hazırlanan 11'inci bütçedir. Hem geçmişteki bütçelerin muhasebesini yapıyoruz hem de önümüzdeki 10 yılın planlamasını yapıyoruz.

Öncelikle şunu belirtmek isterim. Biz hesaplaşma içinde değiliz. Biz 10 yıllık AK parti hükümet dönemlerinde hem kıyaslama yapıyoruz hem de bugüne kadar bu başarının elde edilemediğini milletimizin görmesini istiyoruz. Son 10 yılda elde ettiğimiz başarılar bu aziz milletin başarısıdır. Bu Türkiye'nin milletin, cumhuriyetin başarısıdır. Biz her alanda bu rekorları kırdığımız söylüyorsak bunu bir kazanım olarak görüyoruz o yüzden heyecanımızdan söylüyoruz. Bundan kimse rahatsız olmasın. Cumhuriyetin fertleri olarak ulaştığımız seviyeyi görerek herkes mutlu olsun istiyoruz. 79 yılda yapılanları takdir ediyoruz. Şu da sorgulansın istiyoruz: Türkiye'nin erişmiş olması gereken seviye 2002'deki o seviye midir? Türkiye daha fazlasını haketmemişmiydi? Almanya kalkınmak için bizim iş gücümüze ihtiyaç duyuyordu. 1990'larda kapalı rejimler yıkılıyordu. Bu süreçte biz kendi iç meselelerimizle uğraşıyoruz ve sürekli kan kaybediyorduk. 1955'lerde köprü kurulmalarına karşı çıktılar, ötelediler. Eğitimin altyapısı güçlendirilmedi. 10 yıllar boyunca yapay tartışmalarla kendi evlatlarını iç düşman ilan edenler, irtica geliyor diye paronaya üreten zihniyetle enerjisini kaybetti. On yıllar boyunca koalisyonlarla çok bedeller ödedi. 10 yılda bir müdahalelere maruz kaldı ülkemiz. Bizim Cumhuriyetle bir hesaplaşma içinde olduğumuzu söyleyenler, bugün ekonomide elde ettiğimiz başarıya karşı çıkanlar, darbeler karşısındaki tavırları sorgulasınlar. 12 Eylül, 12 Mart'ın, 27 Mayıs'ın 28 Şubat'ın ve 27 Nisan'ın bu ülkeye kayıplarını varın siz düşünün. Eğer bunlar olmasaydı bugün dünyanın en büyük 10 ülkesi olacaktık. İnşallah bunu biz başaracağız. Demokratikleşmeyle ekonomi arasındaki doğru orantı artık her şekilde netleşmiştir. Demokrasinin kesintisiye uğradı, devletle vatandaş arasındaki güven bunalımı olduğu dönemlerde ekonomi daralmış, bu da yoksulun omuzlarına bindirilmiştir.

Terörle mücadelede bu tablo net olarak ortaya çıkıyor. Terör örgüt her yola başvuruyor. Ekonominin demokrasiyi demokrasinin de ekonomiyi güçlendireceğini bildiği için her türlü yola başvuruyorlar. Bölgede kalkınmayı engellemeye çalışıyorlar. Barajları engelliyorlar. Bölge halkını cahil bırakmak için okulları yakıyor, yıkıyor öğretmenlere saldırıyorlar. Biliyorlarki o çocuklar okula giderlerse dağa çıkmayacak, molotof verip attıramayacaklar. Biz asla geri adım atmadan bu yolda yürümeye devam edeceğiz.

BDP'YE CEVAP

Az önce BDP Eş Başkanı o çocuklardan bahsetti. O çocukların eline molotofu verenlere sessiz kalan siz değil misiniz? Siz değil misiniz o çocukları yokluğa yoksulluğa mahkum eden. Bizim o bölgedeki toplam bedeli 37 katrilyona ulaşmıştır. Bunlar cumhuriyet tarihinde görülmemiş yatırımlardır. Devam edeceğiz bu yatırımlara. Biz bölgesel milliyetçilik yapmayacağız dedik. Bu kürsüye çıkıp da mezhepçilikle sınayanlar önce aynaya baksınlar ve kendilerini görsünler.

Türkiye bundan 10 yıl önce demokraside ve sanayide düşük standartlara sahipti. Bugün de tam tersi durumda. 2023 hedeflerimize ulaşmak için bizim iki alanda seviyeyi yukarı çekmemiz lazım. Ne yapacağımızı ne yaptığımızı konuşuyoruz. Bu kürsüye çıkanlar bunu yapmadılar. Yalan yanlış ne varsa konuştular. Arkadaşlarımız cevap verdi onlara. Zaman zaman dokunduracam onlara da.

2023'TEKİ MİLLİ GELİR HEDEFİMİZ: 500 MİLYAR DOLAR

Yüksek yoğunlu teknoloji ve demokraside yüksek standartlara ulaşmalıyız. Bunlarda aksama olursa hedef imkansızlaşır. 2023'te milli gelir hedefimiz 500 milyar dolar. Şu anda da 150 milyara yükselttik.

Şimdi bunu niye kıskanıyorsunuz. 10 yıl önce milli gelir 3 bin 600 ken 10 bin 700 dolara yaklaşınca neden rahatsız oluyorsunuz. Diğer muhalefet genel başkanlarına soruyorum. Milli geliri alırken aldığınız rakamlara bakın bize devrettiğiniz rakamlara bakın.

Eğitimin kalitesini daha da yükselterek, cesur gençler yetiştirerek ülkeyi daha da aydınlatacağız. Çocuklarımı bu topraklarda tarihimizi yeniden yazacaklar.

04haber.net -->

YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 1 yorum mevcut

  • Test 6 yıl önce yorumlandı

   1

  Hava Durumu
  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  Linkler
  Kim Kimdir? Tüm Biyografiler
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv