Bayraktar: Sermaye gıdaya yöneldi

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar, küresel sermayenin artık silahtan gıdaya yöneldiğini, bunun da gıda fiyatlarında spekülasyona neden olduğunu belirtti.

27 Şubat 2012 Pazartesi 15:43
Bayraktar: Sermaye gıdaya yöneldi

Gıda fiyatlarındaki artıştan dolayı, gelecek dönemde birçok ülkede sosyal hareketlenmeler olabileceğine işaret eden Bayraktar, tarımda büyük üretim potansiyeli bulunan Türkiye'nin bu konjonktürü fırsata çevirebileceğini vurguladı.

Dünya Çiftçiler Günü nedeniyle bir basın toplantısı düzenleyen TZOB Başkanı Bayraktar, Türkiye'nin tarımsal üretim potansiyelini kullanabilmesi için toprak toplulaştırma, sulama gibi altyapısal sorunlarını çözmesi, miras kanununu değiştirerek arazi parçalanmasını önlemesi, sulama konusunda çiftçinin bilinçlendirilmesi ve tarımsal planlama konusunda üretici birliklerinin fonksiyonel hale getirilmesi gerektiğini anlattı.

Halen yılda 1 milyon hektar alanda toprak toplulaştırması yapıldığını, 10 yılda 10 milyon hektar arazinin toplulaştırılmasının hedeflendiğini kaydeden Bayraktar, Türkiye'de işletmelerin çok küçük ve arazilerin parçalı olması nedeniyle çiftçinin para kazanamadığını belirterek, şöyle konuştu:

''TZOB'un 5 milyon üyesi var. Ama aslında 1 milyon üyesi olması gerekir. Tarımda araziler birleştirilerek büyük işletmeler oluşturmalı. 13 dekar arazisi olan da 500 dekar arazisi olan da TZOB üyesi. Küçük işletmelerde çiftçinin para kazanması mümkün değil.

Parçalı arazilerde, verimi artırmak, sulama yatırımı yapmak zor. Çiftçi sulama konusunda bilinçlendirilmediği için, GAP'ta yapılan yatırımlar zenginliğe değil fakirliğe neden oldu. Vahşi sulama, toprakta tuzlanmaya neden oldu, topraklar verimsizleşti. Bunun önüne geçmek için çiftçiler sulama konusunda araştırma enstitülerinde eğitilmeye başlandı. Suyun verimli kullanılabilmesi için, Türkiye'de halen yüzde 17 olan basınçlı sulama oranı yüzde 50'ye çıkarılmalı ve 3,5 milyon hektar arazi sulamaya açılmalı.''

Tarımda AR-GE yatırımlarının yetersizliğine işaret ederek bu tür yatırımların desteklenmesini isteyen Bayraktar, tarımsal üretimin planlanması konusunda da üretici birliklerinin idari ve mali yönden güçlendirilerek fonksiyonel hale getirilmesi, ''müdahale kurumu'' gibi çalışmasının sağlanması gerektiğini söyledi.

Üretici birlikleri fonksiyonel hale getirilmeden ve pazarlama sorunu çözülmeden tarımda fiyat istikrarı sağlanamayacağını vurgulayan Bayraktar, ''Tarımda bazı sorunlar 10-15 yıl gecikme ile çözülüyor. Bu zaman kaybının, geç kalmanın bedelini ödüyoruz'' dedi.

-''TARIMDAKİ NÜFUSUN BÜYÜK BÖLÜMÜ GİZLİ İŞSİZ''

Türkiye'de kırsal kalkınmanın halen gerçekleştirilemediğini belirten Bayraktar, ''kırsal nüfus'' ile ''tarım nüfusu''nun farklı kavramlar olduğuna işaret ederek, ''Gelişmiş ülkelerde, kırsal nüfus yüzde 20'dir, ama tarımsal nüfus yüzde 3-7 düzeyindedir. Kırsal kesimdeki sanayileşme nedeniyle, kırsal nüfusun büyük bölümü bu sanayi işletmelerinde çalışır. Kente göç önlenir. Türkiye'de ise hala tarım dışı istihdam sağlanamadı. Tersine, kriz dönemlerinde tarımdaki istihdam artıyor. Zaten, tarımdaki nüfusun önemli bölümü gizli işsiz durumunda. Kırsal kalkınma yatırımları artırılarak, tarımsal istihdam buralara kaydırılmalı'' diye konuştu.

-''TARIMSAL DESTEKLEME İÇİN 12 MİLYAR LİRA İSTİYORUZ''

Türkiye'de tarımsal destekleme için ayrılan bütçenin yetersizliğine de işaret eden Şemsi Bayraktar, milli gelirden, tarımsal destekleme için 2009'da yüzde 0,45, 2010'da yüzde 0,51, 2011'de ise yüzde 0,49 pay ayrıldığını hatırlatarak, ''Tarım Kanunu uyarınca, tarıma ayrılan desteğin GSMH'nın yüzde 1'inden az olmaması gerekir. Bu yıl için 6 milyar lira olarak ayrılan desteğin, kanun uyarınca 12 milyar lira olması gerekiyordu. Hükümetten bunu talep ediyoruz'' dedi.

Türkiye'nin, pamukta mutlak üstünlük sağlamasına karşın, ABD ve Yunanistan'ın üreticilerine verdiği destek nedeniyle bu ülkelerden yapılan ithalat ile rekabet edemediğini anlatan TZOB Başkanı Bayraktar, mukayeseli üstünlük sağlanması için tarımsal destek bütçesinin, ürünlere verilen desteğin artırılması gerektiğini vurguladı.

-''GÜBRE ZAMMINDA İNSAFLI OLSUNLAR...''

Türk çiftçisinin dünyanın en pahalı mazotunu kullandığını, gübre sanayicilerinin de tam gübrenin kullanım döneminde gübreye zam yapmaya başladığını, 2 ayda gübreye yapılan zammın yüzde 40-50'ye ulaştığını kaydeden Bayraktar, ''Sanayiciler, üreticinin sırtından para kazanıyorlar. Zamlar konusunda insaflı olmaya davet ediyoruz. Devlet de bu nedenle mazot ve gübre desteğini artırmalı'' dedi.

Hayvancılık sektöründeki sorunları da gündeme getiren TZOB Başkanı Bayraktar, alınan önlemlere karşın sanayicilerin süt fiyatını düşürdüğünü, bunun da yeni bir hayvan kıyımına neden olmasından endişe ettiklerini belirterek, ''Hayvancılık destekleri, toplam tarımsal desteklerin yüzde 25'ine yükseltildi. Ancak, süt, yem ve ette fiyat istikrarı sağlanmadığı takdirde bu destekler heba olur. Fiyat istikrarının sağlanması için, bir an önce sütte müdahale kurumu oluşturulmalı'' diye konuştu.

Bayraktar, et fiyatını düşürmek için yapılan et ve canlı hayvan ithalatının değerinin 592 milyon dolara ulaştığına da dikkati çekti.

-TÜRKİYE'NİN TARIMSAL HASILADA 7. OLMASI

Toplantıda, tarımsal ürün bazında yaşanan sorunları da dile getiren Bayraktar, fındıkta müdahale alımı yapılmasını, müdahale alımı yapılmayacaksa alan bazlı desteğin sürmesini istediklerini, zeytinyağı ithalatına karşı olduklarını, üretici maliyetleri dikkate alınarak tarımsal ürün alım fiyatı belirlenmesi gerektiğini söyledi.

Dünya Bankası istatistiklerine göre Türkiye'nin tarımsal hasılada 7. büyük ülke durumuna gelmesi konusundaki değerlendirmesinin sorulması üzerine TZOB Başkanı Bayraktar, ''Türkiye, tarımsal üretim değeri açısından 5'inci de olur, 4'üncü de olur... Önemli olan üretim miktarını ve verimi artırmak. Bizde hala verim ve üretim açısından alınacak çok mesafe var'' diye konuştu.

''Partilerin seçim propagandaları sırasında açıkladığı tarıma yönelik vaatlerini nasıl bulduğunun'' sorulması üzerine Bayraktar, TZOB olarak tarımın sorunlarını her zaman hem iktidar hem de muhalefet partilerine taşıdıklarını belirterek, ''Partilerin tarımla ilgili destek vaatlerini takip ediyoruz. Seçim sonrasında ortaya çıkacak tabloya göre, iktidardan, bu vaatlerin yerine getirmesini isteyeceğiz. Vaatlerini yerine getirmeyen mahcup olacaktır. Vaatlerin takipçisiyiz. Bütün partilere aynı yakınlıktayız'' dedi.

TZOB Başkanı Bayraktar, tarıma gerekli önemi vermeyen ülkelerin her zaman sosyal patlamaya hazır ve riskli ülkeler olduğuna işaret ederken, ''Bugün Ortadoğu'da ve dünyanın başka bölgelerinde görülen toplumsal olaylar ve savaşların temelinde gıda fiyatlarının çok artmasının yattığını düşünmekteyim. Bu nedenle sanayileşmiş demokratik ülkelerin hepsinde de tarım gelişmiştir. Dengeli ve sürekli kalkınmanın temelinde tarımın da sanayiye paralel kalkınması yatar. Bu nedenlerle tarımımıza gerekli önemi vermeliyiz'' diye konuşmasını tamamladı.

Kaynak : haber7.com

04haber.net -->

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  Hava Durumu
  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  Linkler
  Kim Kimdir? Tüm Biyografiler
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv