Öğrencilerin yakarışları vekilleri şoke etti

TBMM İnsan Hakları Komisyonu’nun bir raporu acı gerçeği ortaya çıkardı.

27 Şubat 2012 Pazartesi 15:43
Öğrencilerin yakarışları vekilleri şoke etti
Öğrenciler okulda inceleme yapan komisyon üyelerine, “Yemekler çok az. Kaloriferler yanmıyor, üşüyoruz. Servis yok, hafta sonları köye yürüyoruz” diye yakındı.

TBMM İnsan Hakları alt komisyonu, Bilge Köyü katliamıyla gündeme gelen Mardin’de, Mardin Valisi Hasan Duruer, Sosyal Hizmetler İl Müdürü, İl Milli Eğitim Müdürü, İl Emniyet Müdürü ve İl Jandarma Komutanı Yardımcısı’yla görüºtü. Ardından da SHÇEK’e bağlı bazı kuruluºlar ve Mazıdağı İlçesi, Dark Sürücü Çağdaş Yaşam Yatılı İlköğretim Okulu’nda incelemelerde bulundu. Komisyonun inceleme sonunda hazırladığı rapor, çocukların ne kadar kötü şartlar altında eğitim gördüğünü gözler önüne serdi.

‘‘Banyo yapamıyoruz’’

Komisyon, incelemelerde bulunduğu Dark Sürücü Çağdaş Yaşam Yatılı İlköğretim Okulu’nda, öğrencilerin “açız” feryadıyla karşılaştı. Öğrenciler komisyon üyelerine çok vahim şikayetlerde bulundu: “Yemekler çok az, karnımızı doyurmuyor. Kaloriferler yanmadığından yatakhanelerde üşüyoruz. Düzenli banyo yapamıyoruz. Yemekhanedeki kaplar temiz değil, bardaklar deterjan kokuyor. Sular soğuk olduğundan ellerimiz çatlıyor. Hastalandığımızda bize inanan olmuyor. Köylerimize hafta sonları yürüyerek gidiyoruz, servisimiz yok.”

Vekiller şoke oldu

Şikayetler üzerine okulda detaylı inceleme yapan Komisyon, çocukların son derece haklı olduğunu tespit etti. Raporda YİBO’ya ilişkin şu değerlendirme yapıldı:

“Öğrencilerin komisyonumuza ilettiği istekler içerisinde temel yaºam gereksinimlerinden olan sıcak bir yerde barınma ve yeterli miktarda yiyeceğin sunulması talebi dahi yer almıştır. Fark edileceği üzere çocuklar yemekleri beğenmediklerinden değil, yemeklerin karınlarını doyurmadığından bahsetmişlerdir. Günümüz Türkiye’sinde bir eğitim kurumunda hâlâ bu şikâyetlere muhatap kalmak üzücüdür.”

‘‘Tabakları temiz değil’’

“Çocukların kaldıkları yerin soğuk olduğu ve bulaşık makinesi arızalı olduğundan tabakların yeterince temiz olmadığı görülmüştür. Bulaşık makinesinin tamir edilmesi hususu söz konusu YİBO’da incelemede bulunan İl Milli Eğitim Müdürlüğü İlköğretim Müfettileri Başkanlığı’nca hazırlanan geçmiş dönem raporlarında da belirtilen bir sorun olmasına karşın, çözüm konusunda neticeye ulaşılmamış olduğu üzülerek görülmüştür.”

4 liraya 3 öğün yemek

“Öğrenciler için karşılanan günlük üç öğün yemek iaşe bedelinin (4 lira 20 kuruş) oldukça düşük olduğu açıktır. Ziyaretimiz esnasında öğrencilerin karınlarının doymadığını belirtmesi de buna işaret etmektedir. Dolayısıyla, geliºme çağındaki bir çocuğun ihtiyacı olan gıdaların gerekli kalori hesabı yapılarak yeterli düzeyde sunulmasının, bunun için de söz konusu bedelin arttırılmasının yerinde olacağı düünülmektedir.”

Denetimler artırılmalı

YİBO’lar mevcut yapısı ve kapasiteleri bakımından, milli eğitim içinde hizmet veren kuruluşlardan en fazla ilgi ve denetime gereksinim duyan eğitim kurumlarıdır. Bu nedenle bu okulların denetimine daha fazla ağırlık verilmeli, ilköğretim ilköğretim müfettiylerinin gerçekleştirdiği mevcut denetim mekanizmasıyla yetinilmemeli ve başta ilin en üst yöneticisi durumunda olan il valisi ve diğer tüm kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri buradaki çocukların hamileri olmalıdır

Çocuklar aç, İl Müdürü din görevlisi istedi

KOMİSYON, Sosyal Hizmetler İl Müdürü Fevzi Hamidi’yle de görüştü. Raporda Hamidi’nin şu değerlendirmelerine yer verildi: “2010 yılında bize 1 milyon 103 bin TL’lik Ayni Nakdi Yardım bütçesi verildi. Bu bütçenin yüzde 15’i, Bilge Köyü’ndeki hakkında koruma kararı verilen çocuklara ödendi. İl merkezi ve 9 ilçede hizmet veren personel sayısı sadece 30. Çocukların maneviyat gelişiminin de önemli olduğu göz önünde bulundurularak, kuruluşlarda din görevlisi kadrosu da oluşturulmalı.”

Türkan Saylan’ın kemikleri sızlayacak

MARDİN Mazıdağı YİBO’ya 2005 yılında Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Halil Dark ile İsmail Sürücü adlı hayırseverlerin katkılarıyla yeni yurt ve yemekhane açılmıştı. Yeniden yapılan yurt ve yemekhane binası 21 Nisan 2005’te açılmıştı. Açılış törenine dönemin Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, ÇYDD Genel Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan ve Dark - Sürücü ailelerinin temsilcileri katılmıştı. 
04haber.net -->

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  Hava Durumu
  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  Linkler
  Kim Kimdir? Tüm Biyografiler
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv