Cezmi Eroğul Yazdı ; Bir Memleket Düşünün

Ağrıda Diş Hastanesi Müdürlüğü yapan ve Zamanın Siyasi Erklerinin Yüzünden Memleketine Olan Sevdasını Kalbine gömüp Edremit'e Gitmek zorunda kalan Cezmi EROĞUL Memleketi için kaleme aldığı yazısını siz okuyucularımızla paylaşmak istedik

14 Ekim 2018 Pazar 07:55
Cezmi Eroğul Yazdı ; Bir Memleket Düşünün
Ağrıda Diş Hastanesi Müdürlüğü yapan ve Zamanın Siyasi Erklerinin Yüzünden Memleketine Olan Sevdasını Kalbine gömüp Edremit'e Gitmek zorunda kalan Cezmi EROĞUL Memleketi için kaleme aldığı yazısını siz okuyucularımızla paylaşmak istedik

Bir Memleket düşünün,


Her direksiyona geçen; “ En baba şoför benim, başkası buraları ve bu yolları öğrenmesin, öğrenirse yarın bana rakip olur, ya da en azından beni eleştirir,” endişesi ile yeni yeteneklerin ortaya çıkması engellenmiş olsun, başta bürokrasi olmak üzere hiçbir alanda varlık gösteremesin.

Sahi neresi bu memleket? Tabi bahse konu olan yerin “AĞRI” olduğunun fısıltısının dilinizden acı acı döküldüğünü duyar gibiyim. Kastettiğim direksiyondakiler ise; gelmiş geçmiş politikacılardır.

Hangi politikacılar?

– Ya! kardeşim vekil benim, benden iyi mi bileceksin?

– Bana sorulmadan taşeron kaydını yapamazsınız.

– Ben Hastane müdürlüğüne öğretmen, müdür yardımcılığına imam hatta sağlık bakım müdürlüğüne tarih fakültesi mezunu atattırırım. Kısaca kimi nerde istersem oraya atattırırım. Hele bir de bunlar yeğenlerim ise.. bir de KPSS yi kazanamamış İmam Hatipli ise, bir güzel müdür yaparım. Ohh.. bir güzel yaparım. Olanlara da Liyakatsiz derim olur biter.

– Kendinden daha yeteneksizi yanında tutarak, yeteneği ile övünen,

– Neron gibi memleketi ateşe vererek eseri ile övünen politikacılar.

– Benim adamım olmayan kimsenin adamı olmasın. Diyen politikacıların yanı sıra, bir de;

– Muş ‘tan Diyarbakır’dan transfer edilen ATM politikacıları var.

Biziktidardeğiliz modunda olan ama maaş, yolluk, harcırah ve bilumum devletin imkanlarını bir güzel höööpürdeten politikacılar da var.

Allah var bir de biri çıkar gelir tüm hesapları ve genel geçer kuralları altüst eder, Kaybolan politik güveni tekrar tesis eder, Çalışır, çalışır, çalışır,.. Amma yaranamaz, gönül koymaz yine çalışır. Hatta birinci döneminde en çalışkan vekil olarak seçilmesine rağmen mütevaziliğinden hiçbir şey kaybetmez, aksine: genel merkez de parti adına ve toplum adına ne görev verirler ise onu hakkı ile yapar.
O’nu da tahmin ettiniz..


Ekrem Çelebi, birinci döneminde iktidardan 3 arkadaşı ile seçilince; Patnos kontenjanı dendi ve Patnos’a çağ atlatıldı, Öyle ki; tepkilere neden oldu. “Patnos’un vekili “denilmesinin hakkını verdi. Şimdi ise iktidarın seçilen tek vekili ve merkez kontenjanından seçilmesine rağmen tüm İl’in sorunları ile haşrolur. Düşman çatlatan gibi insanüstü bir güç ile çalışır. Hangi taşeron nereye gitti bilmez, hangi daire müdürünü yerinden alayım da yeğenimi atayım, bilmez. Belki de döneminde tek bir tane daire müdür görevden alındı. O da bana göre tüm kamuoyunun vicdanını rahatlattı. Zira seçim arifesinde yangından mal kaçırırcasına yapılan gece yarısı atamanın böyle sonuçlanması çok isabetlidir. Hele de şaibeleri kendi hacminden büyük birinin görevden alınması,…


Asıl mesele ise, geçtiğimiz günlerde Çelebi’nin yaptığı Ağrı- Ankara çıkarmasının tam olarak okunmadığı ve yeterince anlatılamadığını yada anlaşılamadığını düşünmekteyim.

Bir kere ciddi bir organizasyon ve cesaret isteyen bir hareket. Daha da önemlisi Çelebi’nin ve unutuldu sandığımız Ağrı’nın, Ankara’da, Genel Merkezde ve hatta Reis’in gönlünde ciddi bir karşılığının olduğunun da emaresidir. Burada insanların kabullenemediği şey ya da eleştirdikleri konu başlıklarını birer birer yazalım.


1. 80 kişinin Ağrı’nın büyüğü değil. Kim bunları büyük yaptı?

2. 2/3 ü HDP li imiş (!)?

3. Niye yeterince proje ile gidilmedi.

4. Ne kazanıldı?

5. Bunlar bizi temsil edemez. Gibi…

Öncelikle her gün herkes Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN ile görüşemez. 81 vilayet sıraya girse ve nüfusa göre alsalar Ağrı’ya 2053 te sıra gelir, 600 milletvekili sıraya girse yine bize 2071 de sıra gelir. Ağrı için ciddi bir pozitif ayrımcılık yapılmış olup bunun tek mimarı ve hak sahibi Ekrem ÇELEBİ’dir. Bakın insanlar sadece ego tatmini için üst makamlara sizlerin görüşme için çıkmanızı istemez iken, Çelebi şu fırsatı tanımıştır: “buyurun derdinizi 1. Ağızdan en yetkili ve tek yetkili olan kişiye kendiniz iletin.” demiştir. Hiç kimse bu riski üstlenemez. Ya birisi Vekil için de olumsuz bir şeyler söylese?

Gelelim eleştirilere:


1. 80 kişiyi Ağrı’nın büyüğü yapan bana göre Ağrı basınıdır. Biraz da ters algı oluşturmak için özellikle bu şekilde kamuoyuna pompalandı. Ama bahse konu olan 80 kişi bir biçimde Ağrı’yı yansıtıyor. Kimi STK temsilcileri ve kimi yerel basında görev yapan çalışanlar. Elbette Ağrı 80 den büyüktür, ama bu zatlar da Muştan Başkan ve Diyarbakır’dan mebus olarak gelmedi. Hatta hiç tanımadıkları Ağrı’ya 4 yılda bir aday olmaya gelmediler. Bizzat orada yaşayan ve orayı hisseden insanlar.

2. 2/3 HDP li deniyor. Tabi bunu benim ispatlamam mümkün değil. Ama HDP de Ülkenin ve Ağrı’nın gerçeği. Ayrıca öyle ise adaletli bir seçim olmuş. Halı hazırda son seçimleri göz önüne aldığımızda Ağrı’nın 2/3 ü zaten HDP li değil mi? AK parti gibi MHP, CHP ve HDP’nin de temsil edilmesinde ne sakınca var? Zaten Parlamentoda temsil edilmiyor mu?


3. Niye yeterince proje ve talep ile gidilmedi, sorusuna gelince, Bunun suçlusu Vekil değil, geçmişimizdir. Yıllarca “BEN” için taleplerimiz oldu, “BİZ” için talep etmeyi adeta unuttuk. İnşallah bu bir başlangıç olur. Mesela Ağrı gibi soğuk memleketler için ayrım yapılmaksızın her aileye belli bir oranda yakacak tazminatı, dört tarafı dere ve çay olan Ağrı İlçe merkezinin derelerinin ıslahından sonra çok amaçlı olarak kullanıma açılması, Bir türlü dikiş tutmayan şehirler arası garajının havaalanı civarına taşınarak şehir merkezi ve Üniversite bağlantılı metro yapımı , v.s projeler de istenebilir isi.

4. Ne kazanıldığının cevabı çoktur. Bu kiviye benzer. Yani kividen kim ne isterse o tadı alır. Bana göre farkındalık kazanıldı.


5. Bunlar bizi temsil edemez, eleştirisine gelirsek; Allah aşkına öyleleri Ağrı’yı mecliste ya da başka platformlarda temsil etti ki, insan düşündükçe bir kez daha düşünüyor. Daha dün kimler yoktu ki?

Son olarak Ankara’nın mebusu olmasına rağmen Ağrı ‘nın geçmiş dönem belediye başkanından 100 kat fazla Ağrı’da duran bir Ekrem ÇELEBİ var. Bir Bakan ya da Devlet büyüğü Ağrı’ya gelince uçağın arkasına doluşan başkaları gibi değil, memleket sevdalısı olan bir vekilimiz var. Hani kimileri demişti ya : “Adamın dibi, “ bence doğru… Son sözüm şudur:” Recep Tayyip ERDOĞAN Ülke ve Ümmet için, Ekrem Çelebi ise Ağrı ve bölge için ciddi ve şimdilik tek şanstır.”


Sağlıcakla kalın ve İnsanlara gülümseyerek kendinize iyilik yapın.
Sonnot: Dikkat edilir ise yazımda sadece iki tane isim zikredildi. Yani kimse benden alınmasın ve kimse üstüne alınmasın
 
04haber.net -->

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  Hava Durumu
  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  Linkler
  Kim Kimdir? Tüm Biyografiler
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv