Başkan Şahin'den Geri Dönüşüm Beyannamelerine Açıklama

Başkan Şahin'den Geri Dönüşüm Beyannamelerine Açıklama

09 Ağustos 2020 Pazar 10:23
Başkan Şahin'den Geri Dönüşüm Beyannamelerine Açıklama
Van Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı İbrahim Şahin Turizm Katkı Beyannamesi ile Gekap (Geri dönüşüm) beyannameleri hakkında bir basın açıklaması yayımladı.

Şahin Açıklamalarında

Aşağıda belirlenen Esnaf ve Tüccar statüsünde olan şahıs ile şirketler bu konularla ilgili beyan vermek zorunluluğu getirilmiştir.

Aşağıdaki işlerle iştigal eden firmalar bu beyannameleri göndermekle görevlendirilen Mali müşavirlerine uğramaları ve beyanlarla ilgili mali müşavirleri ile sözleşme yapmaları gerekmektedir.

Bu beyanların zamanında ve doğru bir şekilde beyan edilmediğinden dolayı yüklü cezalar ile karşılanacaktır.

Dolayısıyla bu işleri yapan firmaların kendi mali müşavirlerine yaptıkları iş ve işlemlerle ilgili görüşmeleri kendileri açısından faydalı ve yararlı olacaktır.

Bu kapsamda

⦁ Turizm payı;

⦁ Bileşik tesisler ile konaklama tesislerinden,

⦁ Bakanlıktan belgeli yeme-içme ve eğlence tesislerinden,

⦁ Deniz turizmi tesisleri ile Bakanlıktan belgeli deniz turizmi araçlarından,

⦁ Seyahat acente arından (münferit uçak bileti satışları hariç),

⦁ Havayolu işletmelerinden (ticari yolcu taşımacılığı faaliyetlerinden),

⦁ Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından işletilenler hariç olmak üzere havalimanı ve terminal işletmelerinden ve bu ticari işletmelerin yatırımcısı veya işletmecisi olan gerçek veya tüzel kişilerin bu işletmelerdeki faaliyetleri sonucunda elde ettikleri net satış ve kira gelirlerinin toplamı üzerinden alınır.

Turizm Payı Beyannamesi Gelir veya kurumlar vergisi mükellefi olsun veya olmasın 7183 sayılı Kanunun 6.ncı maddesinde belirtilen ticari işletmelerin yatırımcısı veya işletmecisi olan gerçek veya tüzel kişiler Turizm Payı Beyannamelerini elektronik ortamda göndermek zorundadırlar.

7183 sayılı Kanunun 6.ncı maddesinin Hazine ve Maliye Bakanlığına vermiş olduğu yetkiye dayanılarak beyan dönemleri;

⦁ Kurumlar vergisi mükellefleri için aylık,

⦁ Diğerleri için üç aylık, Olarak belirlenmiştir.

- GEKAP (Geri dönüşüm katılım )beyan dönemleri 2020 yılı için altı aylık, 2021 yılından itibaren üç aylık dönemler olarak belirlenmiştir. GEKAP beyanları bu dönemleri takip eden ayın sonuna kadar verilecektir.

Bu doğrultuda 2020 yılının ilk altı ayına (Ocak-Haziran) ait GEKAP Beyannamesinin Gelir İdaresi e-beyanname sistemi üzerinden Temmuz ayı sonuna kadar verilmesi gerekmektedir.

Çevre Kanunu’nun Ek-1 listesinde yer alan ürün/eşya/malzemeleri yurt içinde piyasaya arz edenler (piyasaya sürenler) ve/veya ithal (ithalatçılar) edenler Geri Kazanım katılım Payı beyannamesi vererek ödemesini gerçekleştirir.

Bu beyanların doğru ve cezasız bir şekilde beyan edilmesi için esnaf ve tüccarların mali müşavirleri ile zamanında iletişim kurmaları faydalarına olacaktır.

İbrahim ŞAHİN

VAN SMMM ODA BAŞKANI
 
04haber250x250 -->

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  nöbetçi Ağrı
  Hava Durumu
  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  Arşiv