Akparti Seçim Analizlerinde Çarpıcı Sonuçlar

24 Haziran seçimleri sonrasında Ak Parti de kazananlar ve kaybedenler yazı dizimizde bugün dört ilçemizi ele alıyoruz.

26 Haziran 2018 Salı 09:51
Akparti Seçim Analizlerinde Çarpıcı Sonuçlar
24 Haziran seçimleri sonrasında Ak Parti de kazananlar ve kaybedenler yazı dizimizde bugün dört ilçemizi ele alıyoruz.

Doğubeyazıt ,Eleşkirt ,Taşlıçay ve Tutak ilçemizin analizlerini tüm ayrıntılarıyla haberimizde görebilirsiniz.

Ağrı’nın en büyük ilçesi Doğubeyazıtta 1 Kasım ile 24 Haziran seçimlerindeki oy oranına göre Akparti burada %3 lük bir oranda oyunu arttırmıştır.Kayyum belediyesi olan Doğubeyazıtta Belediye başkanı vekili Ulaş Akhan’nın Doğubeyazıtı çalışmalarıyla bir yıl içerisinde yaşanılabilir bir kent haline getirdiği gözlerden kaçmadı.Burada sandığa gitmeyen %26 bir kesimin sandığa gitmesi durumunda Sonuçlara nasıl etki edeceği de ayrı bir soru.Doğubeyazıtta Ak parti ilçe teşkilatının seçimlerde tam manasıyla çalışamadığı Doğubayazıtlı seçmen tarafından yüksek sesle dillendirilmektedir.Kayyum Belediyesinin Doğubayazıttaki gözle görülür çalışmalarına rağmen Alınan bu oy oranı İlçe teşkilatının Kaybettiği anlamına geliyor.


Bir başka ilçemiz olan Tutak 24 Haziran seçimlerinde 1 Kasım seçimlerine oranla yüzde ikilik bir oy artırımına gitmiştir. Hdp’de yaklaşık 12 puan oy kaybına uğradığı bu ilçemizde diğer partilerin yüksek oy alması ve Akpartinin bu kayıptan yararlanamadığı gözlerden kaçmadı. Kayyum belediyesi olan bu ilçemizde de %22 sandığa gitmeyen bir oran gözleniyor .%22 oranının sandığa gitmesi durumunda oylara nasıl yansıyacağı bu ilçemizde pek kestirilemiyor. Çünkü bütün partiler bu ilçemizde oy alabilmiştir .Kayyum belediyesine rağmen Hdp’nin çok yüksek oy kaybına rağmen Tutak’ta oyunu çok az arttıran Akpartide Tutak ilçe teşkilatı yeterince çalışamamış görünüyor.Bu ilçemizin asıl kaybedeni Akparti ilçe teşkilatı sonrasında halka inememiş Kayyum belediyesi olarak görünüyor.


Diğer bir ilçemiz olan Taşlıçay’da 1 Kasım’a oranla 24 Haziran seçimlerinde %2 lik bir artış görülmektedir.Belediye Başkanlığı Akparti de olan Taşlıçayda %2 lik bir artışın olması bu seçimde bir kayıp olarak değerlendiriyoruz.Hdp Taşlıçayda %8 lik bir oy kaybına uğramasına rağmen bu oyların sadece %2 lik bir oranını alması İlçe Teşkilatının ve Belediye Başkanının yeterince koordine olamamasına bağlanıyor. Taşlıçay’da %22 lik bir sandığa gitmeme oranı görünüyor bunun sandığa yansımasında oy oranlarının biraz daha değişeceği anlamına geliyor.Ama bu oranın Hdp ye yansıyacağı gözleniyor. Belediye Başkanlığı Akparti’de olan Taşlıçay İlçemizin İlçe teşkilatıyla beraber tam manasıyla çalışmadığı ve bu İlçemizin kaybedeni oldukları aşikardır.


Bugünki son ilçemiz Eleşkirt zaman zaman Türkiye rekorları kıran ,Akpartinin resmen oy deposu olan Eleşkirt de bu seçimde durum pek iç açıcı değil. 1 Kasım seçimlerine göre %4 lük bir oy düşüşü görünen Eleşkirt te %27 lik bir sandığa gitmeme oranıyla Diyadin ilçemiz ile birlikte en fazla sandığa gitmeme oranını yakaladı.Türkiye ortalamasına göre yüksek olan bu oranında ayrıca nedenleriyle birlikte incelenmesi gerekmekte. 600 oy gibi bir oy kaybına uğrayan Eleşkirt’tin 4. sıra Milletvekili Adayı Erhan Tenekeci’nin Memleketi olması hasabiyle , Eleşkirt Belediyesinin Akparti’de olması ve İlçe Başkanında yaklaşık üç dönemdir görevde olması,bu derece oy kaybına uğraması akıllarda soru işaretleri bırakıyor. Eleşkirt özünde her dönem şu anki oyun üstünde oy alamaktadır.Bu seçimde ekstra bir Aday’da Eleşkirtten olmasına rağmen bu kaybın kaybedeni İlçe teşkilatı ve Belediye Başkanıdır.


Bugün dört ilçemizin analizlerinden çıkan sonuç İlçe teşkilatlarının ve Belediye Başkanlarının yeterince koordine olamaması.Seçmene kendilerini kabullendirememesi ,Hizmet konusunda Halkı yeterince tatmin edemedikleri görülmektedir. 8 Aylık bir süre zarfında aynı şekilde yerel seçimlere girecek olan bu ilçelerimizin Teşkilatları ve Belediye Başkanlarıyla, Belediye seçimlerinde Akparti bu dört ilçemizde de kaybedecektir.Dava adamlığının gereğini yaparak Partinin bu süreçte önünü açmak için bu dört ilçemizin ilçe teşkilatlarının tüm organlarıyla en kısa sürede istifa etmeleri kaçınılmazdır.
 
04haber.net -->

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  Hava Durumu
  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  Linkler
  Kim Kimdir? Tüm Biyografiler
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv