Ağrı'lı Akademisyen Bilim Uzmanı Ünvanını Aldı

Ağrı'lı Akademisyen Bilim Uzmanı Ünvanını Aldı

18 Temmuz 2020 Cumartesi 12:23
Ağrı'lı Akademisyen Bilim Uzmanı Ünvanını Aldı
Ağrı'lı Akademisyen Muhammed Gani Şahinoğlu Gazi üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Türk Müziği Anabilim dalı yüksek lisans programını tamamlayarak bilim uzmanı ünvanını aldı.

1995 Ağrı doğumlu olan Muhammed Gani ŞAHİNOĞLU 8 yaşında bağlama icrâcısı olarak müzik hayatına başlamıştır. İlk, orta ve lise öğrenimi boyunca Ağrı halk eğitim merkezi korolarında bağlama icrâcısı olarak görev almıştır. Ulusal çapta düzenlenen Türk halk müziği yarışmalarında çeşitli dereceler almıştır. Müzisyen kimliğinin yanında yöre halk oyunlarına gönül vermiş, bir çok halk oyunları yarışmasında oyuncu olarak görev almıştır. 18 yaşında Ağrı İbrahim Çeçen üniversitesi müzik öğretmenliği bölümünde lisans öğrenimine ve klarnet icracılığına başlayan Şahinoğlu bu çalgıların yanında birçok çalgı icrâ etmekte olup 20 yaşında uluslararası klarnet yarışmasında üçüncülük derecesi almıştır. Türkiye'nin çeşitli illerinde klarnetiyle konserler vermiştir. 22 yaşında Gazi üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Türk Müziği Anabilim dalı yüksek lisans programını kazanmış, Ağrı yöresi müzik ve oyun kültürü üzerine birçok makale yazmış ve çeşitli konferanslarda yöre kültürü ve klarnet çalgısı üzerine sunumlar yapmıştır. 23 yaşında Ardahan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Türk müziği Temel Bilimler Bölümü Türk Sanat Müziği Ana Sanat Dalında araştırma görevlisi olarak göreve başlayan Şahinoğlu Türkiye’nin en genç akademisyenlerinden biri olup geçtiğimiz günlerde Ağrı Yöresi Halk Oyunları ve Oyunlarda İcrâ Edilen Eserlerin Tespiti ve Tahlili adlı yüksek lisans tez çalışmasıyla birlikte 60 eser derleyerek ve bu eserlerin makam, usûl ve oyun tahlillerini yaparak bilim uzmanı ünvanını almıştır. Yüzyıllardan beri birçok toplumu bünyesinde barındıran ve çevre illerle de etkileşim içerisinde bulunan Ağrı ilinin müzik ve oyun kültürü üzerine ilk defa akademik bir çalışma yapan Şahinoğlu halen Akademisyen ve klarnet sanatçısı olarak yaşamını sürdürmektedir.

Şahinoğlu yaptığı açıklamada :''Yüksek lisans tez çalışmamın oluşmasında değerli vakitlerini ayırıp alanındaki bilgisi tecrübeleri, disiplini, düşünce ve hayat görüşü ile her süreçte bana destek olan, bana rehberlik eden ve müziğe akademik bir bakış açısıyla yaklaşmama vesile olan kıymetli hocam tez danışmanım Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuarı müdürü Prof.Dr. Mehmet Gönül’e akademik çalışmalarından, bilgi ve birikimlerinden istifade ettiğim ders süreci boyunca engin bilgilerini bizlerden esirgemeyen ve yol gösteren çok kıymetli hocam Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuarı müdürü Doç. Dr. Vasfi Hatipoğlu’na ve tez savunmamda jüri üyeleri arasında bulunan ve engin fikirleri ile çalışmama katkıda bulunan Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı Öğretim üyesi olan sayın Doç. Dr. Cenk Güray hocama, yüksek lisans öğrenimim boyunca her daim öğrencisi olmaktan gurur duyduğum, önemli ölçüde bilgi ve birikiminden etkilendiğim ancak bazı sebeplerden dolayı tez savunmama katılamayan Doç.Dr. Selçuk Öztürk’e ve Prof. Dr. Gülçin Yahya Kaçar hocam başta olmak üzere tüm hocalarıma sonsuz şükranlarımı sunuyorum.'' İfadelerini kullandı.
 
04haber250x250 -->

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  nöbetçi Ağrı
  Hava Durumu
  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  Arşiv