Ağrı Sanayi Esnafı: “Her şeyim var; dükkânım yok.“

Sanayi esnafı iş yeri bulamadığı için mağdur oluyor. Buna sebep de göç etmek zorunda kalıyor.

02 Ekim 2017 Pazartesi 14:23
Ağrı Sanayi Esnafı: “Her şeyim var; dükkânım yok.“
 Ağrı ESOB'a bağlı Tamirciler ve Demirciler Odası Başkanı Nizamettin Güzel odasına bağlı üyeleri ile birlikte kanayan yaralarına çare aramak için aşındırmadık kapı bırakmadılar .Görüşmelerin bakanlık nezdinde taşındığı  ve Bakanlığın yer tespiti yapmaları durumda kendilerine bu imkanın sağlanacağı sözü vermesine rağmen bürokratik engelleri aşamadıklarından şikayetçiler.
 
Odasına bağlı 770 esnafın olduğunu buna mukabil sanayideki dükkan sayısının 360 olduğuna dikkat çeken Güzel ;Şuan hali hazırda 110 esnafın tüm belgelerini tamamlayarak yer arayışında olduğunu ve yeni dönemde çıraklık eğitim merkezinden mezun olan 75 kişininde işyeri bulamamaları sebebiyle mağdur olduklarını ve bu mağduriyetin de zorunlu göçe kapı açtığını ifade etti.

Güzel, konuşmasının devamında; " Sadece 4 yılda 28 ustamız farklı illere göç etmişlerdir. Ağrı da şartların düzelmesi umudu ile evlerini bırakıp çalışmaya giden esnaflarımızın varlığından da bahsetmek mümkün, şayet Ağrı'nın ihtiyacına cevap verebilecek niteliklere haiz bir sanayi sitesine kavuşursak göçün önüne geçebileceğimiz gibi geriye göçün yolunu da açmış olacağız. 2-3 ustanın 80 metrakare dükkanlarda zorunlu birlikteliklerinin önüne geçecek hem ustalarımızın vergi levhası sahibi olmalarını ve bu vesileyle ekonomiye katma değer kazandırmalarını hemde bu sıkışık mekanlarda birlikte yapılması tehlike arz eden işletmelerin ayrılması ile olası kazalarında önüne geçmiş olacağız," dedi.Güzel, buldukları alanın mera vasfını kaybetmiş olması münasebetiyle, Milli Emlak ve Tarım İl Müdürlüğü arasında protokolün sağlanması durumunda bakanlığın kendilerine yapım konusunda söz verdiğini; ama malesef henüz bir mesafe katedilmediğinin altını çizdi.
Sanayi esnafının tamamının Toki aracılığıyla yapılacak yeni sanayi sitesinde gerekirse evini satarak işyeri sahibi olmak kaaralılığında  olduklarını esnafın sıkışıklık sebebiyle mülk sahiplerinin keyfi fahiş kira uygulamalarınında önüne geçilerek mağduriyetin ortadan kaldırılacağını ifade etti.

TSE BELGESİ ALAMIYORLAR


Nizamettin Güzel; "ustalarımız bir kısmıda memleketlerinde karınlarını doyurmak ekmek paralarını kazanmak için  çarşı merkezine, mahalle aralarına, apartman altlarına dağılarak hayatlarını zor şartlarda idame ettirmekteler. Bu hem kentin estetiğini  hemde ustalarımızın  çalışma saatlerinin kısıtlı olması münasebetiyle performanslarına olumsuz yönde etki etmektedir.Yeni Sanayi Sitesinin inşaası durumda kent merkezinin bir estetiğe kavuşacağı gibi  esnafta uygun olmayan yerlerde işletme sahibi oldukları için esnafımızda  belediye tarafından kesilen cezalar nedeniyle oluşan  mağduriyetinin önüne geçilecektir," dedi.

Nizamettin Güzel, Ağrı da Devlet Kurumlarının da il dışına iş yaptırdıklarına dikkat çekerek .''Esnafımız TSE ve hizmet yeri yeterlilik belgelerini iş yerlerinin fiziki koşullarının elverişsiz olmaları sebebiyle alamıyorlar . Buda esnafımızın devlet ihalelerine girmelerinde ve Ağrı ekonomisine canlılık kazandıracak paranın il içinde kalmasına engel teşkil ediyor.Tse,İso gibi belgelendirme kuruluşları 250 metre kare iş yeri istiyor ama biz 2-3 esnaf 80 metre karede duşu lavabosu olmayan 30 yıl öncenin şartlarında düşünülmüş ve insani ihtiyaçlarımızı dahi gideremediğimiz alanlara sıkışmış durumdayız. Elimizde yetki belgelerimiz olmasına rağmen belgelendirme kuruluşlarının kriterlerine uygunluk sağlayamadığımız için bırakın dışardan gelenlerele rekabet etmeyi rakip bile olamıyor, ihalelere iştirak edemiyoruz. Bizim yolumuzu açmak için kamu kuruluşlarınında ihaleye çıkarken standart belgeleri ile bizi saf dışı bırakmamak konusunda duyarlı olmaya davet ediyoruz ," diye konuştu.
Oto Tamircisi Mehmet Atılgan, 32 yaşında ve yıllarca Sanayi Sitesinde usta olarak çalışıyor. Çalışma, dükkân açma, kalfalık ve ustalık belgesine olmasına rağmen, kendine ait bir dükkânın olmadığından yakınıyor. 
Sitenin yetersizliğinden bahseden Atılgan, bu sebeple iş yeri sahiplerinin de bunu fırsata çevirerek kiralarda fahiş artışlar uyguladıklarını bununda kendileri için bir handikap oluşturduğunu söyledi.Suyu , tuvaleti, dinlenme yeri olmayan 80 metre kare bir iş yerinde arkadaşıyla birlikte çalışmak zorunda olduklarına değindi.
 
Çorum’dan getirilen rektefe ustası Emrullah Kayacı ise, Erzurum’dan daha iyi bir pozisyonda olduklarını; ama Ağrı’daki Sanayi Sitesinin yetersizliğinden, sanayide çalışmakta güçlük çektiğini ifade etti. Öte yandan ortak kullanım alanlarının satılmasına ve alt katı dükkan yapıp, üst katı da eve çeviren bazı çalışan ustaların olduğunu dile getirdi.


Haberin videolu röportajı...


youtu.be/UjVnRRbSNx0Sanayide 20 yıllık çalışan ve 4 yıl işletmeci olan Aydın Maral usta, yıllardır kendine ait dükkânı olmadığını ve tek dükkan da iki kişi çalıştığını söyledi.
Resmi tüm evraklarının olmasına rağmen, kendine ait dükkânının olmadığını ifade eden Maral: “Ben yıllardır işletmeciyim; ama benim dükkânım yok. iki kişi çıktık bu dükkâna, tuvalet, dinlenme yeri, alt yapı, hiçbir şey yok. Biz, her aracı geri çevirmemeye çalışıyoruz; ama bize ait yer tahsis edilmediğinden aynı mekanda birlikte olması tehlike arz eden işleri yapmak zorunda kalıyoruz. Yeni bir sanayi sitesinde, kendimize ait yerimizde, standartlara uygunluk yetki de alabilme şansımız olur. Bunlar olmayınca, standartlara uygunluk belgesi alamıyoruz. Zaten burada kış mevsiminin ağır şartları sebebiyle, 6 ay çalışabiliyoruz. Dükkan kiraları da sürekli artıyor, geçinmekte zorluk çekiyoruz.” dedi.
Ağrı esnafının yeni bir sanayi sitesine ihtiyaç duyduğunu ifade eden Maral,ben kendime ait vergi levhamı asmak istiyorum yeni sanayi sitesi bizim kente ve ülkeye katma değer sağlamamıza da vesile olacaktır ,dedi.

BU ORTAKLIK TEHLİKELİ

Sanayide yeteri kadar dükkân olmadığı için birkaç kişinin aynı dükkânda çalıştığını anlatan, bir türlü iş yeri sahibi olmadığını da ekleyen Abdullah Aydemir de, şunları ifade etti:
“21 yıldır sanayide çalışıyorum, yedi yıldır da işletmeciyim. İşletmeci olarak çalıştığım sürece boyunca sürekli kiradaydım. Sanayide işyeri arsası ve boş dükkân bulamadığımdan dolayı, iş yerine kavuşamadım. İşimizi genişletmek istedik, kiracı olarak başladık ve ihalelere katılmak istedik; ama iş yerimizin metrekaresinin yetersizliğinden dolayı, ihaleden geri çevrildik. Bu sebeple, üç iş yerini birleştirdik, tek bir iş yeri göstermek üzere ihaleye girdik, iş yerimizi mecburiyetten de olsa açtık. Yaptığımız doğru bir şey olmadığını biliyoruz. Mecbur kalıp, işimizi yapmak zorundaydık. 
Bunun yanı sıra ilimize tayin olan polis, memur ve askerlerin, hep yakınlığını gördük. Çünkü belge alamadıklarını ve LPG, TSE araç sızdırmak belgelerini bulamıyoruz ve Erzurum’a gidiyoruz,’ gibi şikâyetlerle karşılaştığımız için böyle bir yöneteme başvurduk.
Buradaki sanayi sitesi, artık bunu kaldırmıyor. Dışarıdaki diğer esnaflar, nasıl çalıştığımızı bilemezler. Biz 8 ay kış altında kalan, karla mücadele eden, 8 ayın 6 ayı boyunca da, sadece yerde kar olduğu için çalışamayan,  iş yerine bir araç alıp, kapıları kapatmak zorunda kalan bir esnaf grubuyuz.”
...
04haber.net -->

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  Hava Durumu
  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  Linkler
  Kim Kimdir? Tüm Biyografiler
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv