Ağrı da Kadınlar Göç'e Zorluyor

SERKA, Kars, Ağrı, Ardahan ve Iğdır’da kadının profilini araştırdı,göçün ana nedeninin kadınların zorlamaları olduğu sonucuna vardı

24 Aralık 2017 Pazar 12:35
Ağrı da Kadınlar Göç'e Zorluyor
 “Serhat illerinde kadınlar aileleri göçe zorluyor”

Serhat Kalkınma Ajansı’nın (SERKA), 3 bin 224 kadınla yüz yüze gerçekleştirdiği mülakata dayalı anket sonuçlarına göre, “Serhat illerinde yaşayan kadınlar ailelerini göçe zorluyor, ‘sohbet grupları ve altın günleri’nde sosyalleşiyor ve Ardahanlı gençler, köylerinde evlenecek kız bulamıyor.”

SERKA, faaliyet yürüttüğü Ağrı, Ardahan, Iğdır ve Kars illerinde, “kadınların sosyal, ekonomik ve kültürel alanlarda karşılaştıkları sorunları ve çözüm yollarını tespit etmek amacıyla” dört il merkezi, 15 ilçe ve bağlı köylerde 3 bin 224 kadınla yüz yüze mülakata dayalı anket yaptı. Araştırma kapsamında, kamu yetkililerinin yanı sıra, meslek kuruluşları, belediyeler, siyasal partiler, sivil toplum kuruluşları, girişimci kadınlar ve ev hanımlarıyla da derinlemesine mülakat gerçekleştirildi. Prof.Dr.Ömer Çaha koordinatörlüğündeki araştırmayı, Prof.Dr. Adem Çaylak, Doç.Dr. Havva Çaha, Doç.Dr. Hüsnü Kapu ve Yrd.Doç.Dr. Olkan Senemoğlu yürüttü.

SERKA tarafından yapılan “TRA2 Bölgesi Kadın Profili” araştırmasında ilginç sonuçlar ortaya çıktı. Araştırma sonucuna göre, başta gelen sorunlar şöyle sıralandı: “Dört il, Türkiye’de en fazla göç veren illerin başında geliyor. Bölgede görev yapan kamu çalışanları fırsat buldukları anda bölgeyi terk ediyor. Bölgedeki kamu hizmetini en çok sekteye uğratan şey kamu personelinin hızlı sirkülasyonu olarak öne çıkmıştır. Öğretmenlerin bölgede makul bir süre kalmaması eğitim kalitesini düşürmüştür. Kadıların çoğu canlı müzik dinlememiş, internet kullanmamış, sinema ve tiyatroya gitmemiştir. Araştırmaya katılan kadınların yüzde 14’ü televizyon izlemiyor. Yüzde 35’i ilk evliliklerini 17 yaşın altında iken yapmıştır. 12 yıllık zorunlu eğitimle birlikte evlilik yaşı yükselmiştir.”

KADINLAR ‘ALTIN GÜNLERİNDE’ SOSYALLEŞİYOR

SERKA tarafından yapılan araştırmada, bölge illerinde yaşayan kadınların sosyal ve siyasal hayata düşük düzeyde katılım gösterdikleri de ortaya çıktı. Araştırmada kadınların sosyal hayata katılım bağlamında en fazla ilgi gösterilen iki etkinliğin “sohbet grupları” ile “altın günleri” olduğu ifade edildi. Araştırmada ortaya çıkan en önemli sonuçlardan biri de, kadınların aileleri göçe zorladıkları ve bunun ciddi sosyolojik sorunlara yol açtığına vurgu yapılarak şöyle denildi:

“Bölgedeki kırsal kesimde yaşayan aileleri göçe zorlayanlar büyük ölçüde okullaşma sürecine entegre olan genç kızlar başta olmak üzere kadınlardır. Geleneksel rollerini devam ettiren kadınlar aynı zamanda hayvancılık ve tarım işleriyle de uğraşmak zorunda kalmaktadırlar. Bu durumdan kurtulmak için kadınlar ailelerini kentlere göçe zorlamaktadırlar. Araştırmanın bulgularına göre bu durum Ardahan’da ciddi sosyolojik sorunlara yol açmaktadır. Bu sorunların başında genç erkeklerin, köylerinde evlenecek kız bulmada zorluk çekmeleri gelmektedir.”

SERKA Genel Sekreteri Hüsnü Kapu, 2016 yılında sadece Ağrı’da böyle bir çalışma yaptıklarını belirterek, “Ağrı’da yaptığımız çalışma bize dört ilin tamamında araştırma yapmaya önayak oldu. Ajans olarak yaptığımız araştırmada, çok önemli sonuçlar ortaya çıktığını düşünüyorum. Ağrı, Ardahan, Iğdır ve Kars’taki kadınların profili araştırması sonuçlarının bölge illerinde, özellikle kadınların yaşadığı sorunların çözümünde önemli bir rehber görevi göreceğine inanıyorum” dedi.

Araştırma, “TRA2 Bölgesi Kadın Profili Araştırması” adıyla kitap haline getirilerek yayınlandı.

04haber.net -->

YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 1 yorum mevcut

  • Selma Gökçen 1 yıl önce yorumlandı

   Aslında bu konunun iç yüzü farklı! Kadinlar neden göç etmek istiyor !!
   Bende bu konuda çok kişi ile görüştüm. Köylerde bir araştırma yaptım. Eğitimle bu işin alakası yok.

   Görüştüğüm çoğu aile geçim sıkıntısından göç ediyor.!
   Çocuğunu üniversite yerine batıya insaatlarda çalışmaya yolluyor! Bizim göçü durdurmamızım tek çaresi Ağrı da devlet zarar da etse dev fabrikalar istemiyoruz !! tabak çanak çivi poşet vs" olabilir bu imkan memleketimizde olursa bayanda çalışır. Ama çocuğu batıya inşaatta çalışmaya gidince anne (kadın) aileyi göçe zorluyor. Olay bu...!!

  Hava Durumu
  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  Linkler
  Kim Kimdir? Tüm Biyografiler
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv